W całej Polsce istnieją dobre warunki do produkcji energii elektrycznej ze słońca jednak różnią się od położenia geograficznego. Jak pokazują mapy średniego nasłonecznienia województwo mazowieckie ma wysokie zasoby słoneczne, średnio pada rocznie 1092 kWh/m2. Czy zatem warto zainwestować w instalację fotowoltaiczna w gminie Myszyniec?
Co jest decydujące dla wydajności instalacji fotowoltaicznej w gminie Myszyniec?
Na wydajność instalacji fotowoltaicznej ma wpływ szereg czynników:
-
Warunki słoneczne
-
Nachylenie dachu
-
Kierunek ułożenia paneli względem południa
-
Temperatura
-
Zacienienia
-
Zabrudzenia
-
Utrata mocy w czasie
Bardzo dobre warunki słoneczne dla fotowoltaiki w gminie Myszyniec!
© 2020 The World Bank, Source: Global Solar Atlas 2.0, Solar resources data: Solargis.
Nasłonecznienie w gminie Myszyniec - doskonałe dla fotowoltaiki
W gminie Myszyniec na każdy płaski metr kwadratowy średnio pada 1077 kWh rocznie, przez co Myszyniec ma bardzo dobre nasłonecznienie. Panele fotowoltaiczne zazwyczaj dodatkowo są nachylone tak, aby ich powierzchnia była jak najbardziej prostopadła względem padania promieni słonecznych, co daje najwyższą wydajność.
Słońce będzie górowało dziś nad horyzontem przez 8 godzin i 49 minut
Optymalne nachylenie dachu dla fotowoltaiki w gminie Myszyniec
Optymalne nachylenie dachu (optymalny kąt nachylenia paneli) dla instalacji fotowoltaicznej w gminie Myszyniec to około 39 - 42 stopni. Dachy o niższym nachyleniu mają większą sprawność latem bo słońce jest wyżej na horyzoncie, zimą zaś lepszą sprawność można uzyskać na dachu o wyższym nachyleniu.
Kąt padania promieni słonecznych w gminie Myszyniec
Jak ustawić panele fotowoltaiczne względem południa?
Dach skośny skierowany na południe jest najlepszym rozwiązaniem i tu wydajność paneli fotowoltaicznych będzie najwyższa. Dachy skierowane bardziej na wschód i zachód będą miały trochę mniejszą sprawność, ale i na nich instalacja fotowoltaiczna nie jest wykluczona jednak musi być większa aby generowała tę samą moc.
Jaki jest wpływ temperatury na sprawność fotowoltaiki?
Temperatura pracy paneli fotowoltaicznych jest odwrotnie proporcjonalna do sprawności jaką uzyskują. Wysoka temperatura obniża sprawność produkcji energii elektrycznej przez ogniwa fotowoltaiczne. Najlepsze osiągi będą miały instalacje w chłodnych miejscach o wysokim nasłonecznieniu.
Duże znaczenie zacienienia na wydajność paneli fotowoltaicznych
Decydując się na założenie instalacji fotowoltaicznej należy wybrać takie miejsce aby zacienienia w ciągu doby i całego roku były jak najmniejsze, a najlepiej aby ich nie było wcale. Może się zdarzyć, że na dachu pojawia się cień bliskiego obiektu i przechodzi on przez całą dobę, zwykła instalacja wtedy nie może pracować na pełnej wydajności. Instalacja na takim dachu jednak nie jest wykluczona, ale wtedy panele fotowoltaiczne powinny być wyposażone w optimizery mocy co jednak sprawi, że cała instalacja będzie nieco droższa.
Czy zabrudzenia paneli fotowoltaicznych mają wpływ na ich pracę?
Panele fotowoltaiczne z czasem ulegają zabrudzeniom spowodowanym kurzem, spalinami, pyleniem roślin, a także ptasimi odchodami. Dlatego aby uzyskać najlepszą sprawność zalecane jest czyszczenie instalacji raz w roku, a gdy warunki są szczególnie niesprzyjające częściej.
Jak zmienia się sprawność paneli fotowoltaicznych w czasie?
Panele fotowoltaiczne niezależnie od typu wraz z upływem czasu tracą swoją wydajność, średnio o około 0,3% - 0,5% rocznie. Największy spadek mocy początkowej występuje w ciągu pierwszych lat. Producenci jednak już dziś dają 25-letnią gwarancję na uzysk ze standardowych paneli, a w przypadku paneli podwójnie przeszklonych nawet 30 lat.
Czy Fotowoltaika w gminie Myszyniec jest Opłacalna?
Ostatecznie fotowoltaika w gminie Myszyniec może być opłacalna, efektywność instalacji fotowoltaicznych w powiecie ostrołęckim jest na bardzo wysokim poziomie. Powiat ostrołęcki ma bardzo dobre zasoby słoneczne, nasłonecznienie w naszym regionie jest na bardzo wysokim poziomie, średnio na każdy metr kwadratowy pada rocznie 1077 kWh. Podobne warunki będą również w gminach: Baranowo, Czarnia, Czerwin, Goworowo, Kadzidło, Lelis, Łyse, Olszewo-Borki, Rzekuń, Troszyn
Moc instalacji oraz jej ostateczny koszt z montażem można oszacować przez powyższy kalkulator fotowoltaiki w gminie Myszyniec. Kalkulator po wpisaniu aktualnego zużycia oszacuje przybliżoną moc instalacji fotowoltaicznej tak, aby bilansowała koszty magazynowania energii przez zakład energetyczny.